incl. VAT
+ Free Shipping
Out of stock
SKU
SPTECH-ROU-AX11000AUPROROGRAP
- Type: Cable Router
- Connectivity: Wireless
- Max Wireless Transfer Rate: 4804 Mbps
- Max Wired Transfer Rate: 10 Gbps
- Signal Rate: 2.4 GHz: up to 1148 Mbps
5 GHz-1: up to 4804 Mbps
5 GHz-2: up to 4804 Mbps - Bands: Tri Band
- Interface(s): 1 x 2.5 Gigabit WAN
1 x 10 Gigabit WAN/LAN
4 x Gigabit LAN
1 x USB 3.2 Gen 1
1 x USB 2.0 - Wireless Standards: IEEE 802.11ax
IPv4
IPv6 - Frequency: 2.4 GHz (1 band) / 5 GHz (2 bands)
- Button(s): "WPS Button, LED Button, Reset Button, Power Switch"
- Power Supply: AC Input:
110V~240V(50~60Hz)
DC Output:
19 V with max. 3.42 A
19.5 V with max. 3.33 A - Antenna(s): 8 x external antennas (non-detachable)
- Wireless Functions: "IPv6
MU-MIMO
UTF-8 SSID
Guest Network
Maximum Guest Network rule:
2.4 GHz x 3, 5 GHz-1 x 3, 5 GHz-2 x 3
Guest Network Connection time limit
WPS
Wi-Fi MAC address filter
Maximum MAC filters: 64
Wireless scheduler
Airtime fairness
RADIUS Server
Universal beamforming" - Security: "WiFi Encryption:
WPA3 Personal, WPA2 Personal, WPA Personal, WPA Enterprise, WPA2 Enterprise, Open System
Guest Network Encryption:
Open system, WPA/WPA2-Personal/WPA3-Personal
AiProtection Pro:
Router Security Assessment
Malicious site blocking
Two-Way IPS
Infected Device Prevention and Blocking
Parental Control:
Customized Internet schedule
Max profile: 64
Maxcontent filter rule: 64" - DHCP: DHCP Server